به گزارش شاتا، محمدرضا فیاض در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت اعلام برنامه های مراسم روز ملی صنعت و معدن برگزار شد، تصریح کرد: روز دهم تیرماه در تهران، صنعتگران، معدنگاران و کارافرینان صنعت و معدن گرد هم می آیند و امسال بیست و سومین سال بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن است.

پنجمین سال همکاری دولت و بخش خصوصی در اجرای مراسم روز صنعت و معدن

وی با بیان اینکه امسال پنجمین سال همکاری دولت و بخش خصوصی در اجرای مراسم روز صنعت و معدن است، تصریح کرد: مروری بر دستاوردهای سال ۹۷ و معرفی کارآفرینان شاخص و کسانی که قدم‌های موثری برای تولید و صنعت و معدن کشور برداشته اند، هدف برگزاری مراسم است.

تجلیل از چهره های شاخص در ۱۵ رشته صنعتی و معدنی

رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن با اعلام اینکه در ۱۵ رشته صنعتی و معدنی چهره های شاخص معرفی و تجلیل خواهند شد،گفت: با تأکید وزیر صمت، برگزیدگان از خدمات حمایتی نیز برخوردار خواهند شد.

فیاض اضافه کرد: حدود ۵۰ تا ۵۵ نفر در این ۱۵ رشته به عنوان منتخب معرفی می شوند.

وی گفت: کتاب برگزیدگان روز صنعت و معدن تا پایان سال چاپ و در اختیار رسانه ها و مردم قرار خواهد گرفت.

رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن بیان کرد: ۳۶۴ روز فعالان تولید و صنعت تلاش و کار کردند و در یک روز که به اسم صنعت و معدن است، ما باید از تلاش آن ها تجلیل کنیم.

خدمات حمایتی برای برگزیدگان روز صنعت و معدن

فیاض با اعلام اینکه امسال یک هزار میلیارد تومان پروژه در بخش های صنعتی و معدنی مورد بهره برداری قرار می گیرد، افزود: خدمات حمایتی از تجلیل شدگان و برگزیدگان روز صنعت و معدن در بخش های مختلف از جمله اداری هدف گذاری شده است.

وی با یادآوری اینکه پیشکسوتان عرصه تولید در این چند دوره برگزاری مراسم روز صنعت و معدن تجلیل شدند، افزود: تشکلهای بخش خصوصی استعدادهای گمنام بخش تولید را معرفی کنند تا مورد تجلیل قرار بگیرند، رسانه ها در این زمینه هم می توانند کمک کنند.

رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: وزارت صمت امسال سه گام قطعی را به عنوان سیاست دارد، در گام اول تلاش مان این است که هیچ واحد صنعتی فعالی، تعطیل یا نیمه تعطیل نشود.

فیاض گام دوم را فعال کردن ظرفیت تولید واحدهای صنعتی و رساندن آن ها به حداکثر تولید دانست و ادامه داد: گام سوم فعالسازی واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل و رساندن آنها به ظرفیت تولید است.

وی همچنین بیان کرد: در جشن روز ملی صنعت و معدن در ۱۵ بخش که ۹ تا ۱۱ مورد آن بخش تخصصی تولید و ۴ بخش آن طرح ها و افراد هست، تجلیل انجام می شود.

رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن گفت: ۹ بخش تخصصی تولید شامل برق و الکترونیک، لوازم خانگی و فلزی، صنایع غذایی و دارویی و شیمیایی و سلولزی، خودرو و نیرومحرکه، ماشین سازی و تجهیزات، صنایع نساجی و پوشاک، صنایع معدنی، اکتشافات معدنی و خدمات فنی و مهندسی هستند.

فیاض تصریح کرد: از طرح ها، شهرک های صنعتی، صنایع کوچک و خوشه های صنعتی نیز تجلیل می شود.