به گزارش ایرنا حسن حسینی روز پنجشنبه در آیین تقدیر از فعالان حوزه صنعت، معدن و تجارت استان خراسان شمالی از مانع تراشی ها و پیشرفت کند کارها در بخش اداری به خصوص بانکی انتقاد کرد و اظهار داشت: متاسفانه دریافت مجوزها و بروکراسی اداری در کشورمان بسیار سخت و زمانبر است.

وی با اشاره به شعار سال که رونق تولید نام گرفته گفت: باید پرسید برای این امر مهم تاکنون چه اقداماتی انجام داده ایم و دستگاه های مربوطه در انجام وظایف خود برای رونق تولید چه کرده اند و چه گرهی را گشوده اند.

حسینی با تاکید بر اینکه رونق تولید نیازمند نقشه راه است، اظهار داشت: آیا به روان سازی در این حوزه پرداخته ایم، در بخش تولید چه اتفاق تازه ای افتاده است و فعالان بخش صنعت و معدن چه بهره ای از آن برده اند.

وی خواسته ها و مطالبات بخش خصوصی در این حوزه را آسان سازی مسیر تولید و سرمایه گذاری، مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مبارزه با فساد اقتصادی و رانت خواری عنوان کرد و افزود: متاسفانه در این حوزه هنوز مشکلات فراوانی بر جای مانده است.

نایب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: متاسفانه هنوز در برخی از استان ها برای یک نامه به تهران سفر می کنند، مگر مسئولان محلی نمی توانند گره گشای کار باشند که مردم متحمل این همه سختی و هزینه باید بشوند.

وی با بیان اینکه در جنگ اقتصادی باید برای حوزه تولید شرایط ویژه ای دیده شود، گفت: نباید تصمیم گیری ها متمرکز و در تهران برای استان های مختلف کشور یک نسخه پیچیده شود، و در حالی که شرایط هر منطقه متفاوت است باید تصمیمات نیز در منطقه گرفته شود.

این مسئول دلایل پیشرفت کشورهای صنعتی را عدم تمرکزگرایی و توجه به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و ارتباط دادن آنها با حوزه صنعت دانست.

حسینی اظهار داشت: ما برای راه اندازی یک کارخانه سعی می کنیم بهترین ماشین آلات را از کشورهای خارجی خریداری کنیم اما هرگز به الگوی آنان در روند کارها توجه نکرده و از تجربیات آنان استفاده نمی کنیم.